Jak vybrat keyboard?

Chcete dítěti pořídit první nástroj, nebo sami hledáte kreativní výplň volného času? Keyboard vám dává nespočet možností při tvorbě vlastní hudby, ale pomůže i v úplných začátcích. Seznamte se s jednotlivými parametry a funkcemi. Možná budete překvapeni, co všechno vám moderní klávesy nabízí.

Klávesy jsou skvělou volbou pro začátečníky, ale i hráče v kapele a DJ

Základní otázky

Keyboard, nebo digitální piano

Než začnete s vyhledáváním keyboardů, rozmyslete si, zda pro vaše účely nebude vhodnější spíše digitální piano. Vzhledově se jedná o velmi podobné nástroje, ale každý slouží k jinému účelu. Keyboardy díky klaviatuře sice připomínají klasické piano, ale jejich síla a hlavní důvod, proč si je pořídit, spočívá především v možnosti upravovat zvuk, přidávat doprovod a tvořit kompletní skladby. Pokud tyto ambice nemáte, naopak se chystáte hrát klasiku a milujete čistý zvuk klavíru, zaměřte se raději na digitální piana. Ty mají plný klávesový rozsah, dynamický úder a pedály upravující zvuk. Celkový pocit ze hry mnohem více připomíná skutečné piano.

Zkušenosti uživatele

Odrazovým můstkem při výběru jsou i zkušenosti a motivace uživatele. Pokud vybíráte keyboard pro menší dítě, zvolte malý, levnější model, na kterém si malý hráč vyzkouší, zda vůbec ho bude hraní na klávesy bavit. Jestliže s hrou na keyboard začínáte v dospělém věku, vyberte si raději model s dynamikou, která vám usnadní případný přechod k pianu. DJ nebo polo/profesionální hudebníci ocení keyboard s velkým množstvím zvukových efektů, rytmů a širokou škálou portů, díky kterým lze ke keyboardu připojit jak reproduktory, mobil, počítač nebo externí disk.

Profesionální hudebníci ocení keyboard s velkým množstvím efektů

Důležité parametry

Váha

Jednoduché modely pro začátečníky a děti jsou lehké, váží mezi 3 až 6 kg. Naopak hmotnost větších, vybavenějších keyboardů může přesáhnout 13 kg. Těžší modely jsou sice stabilnější, zato se hůře přenášejí. Při výběru proto mimo jiné zvažte, jak často budete s keyboardem manipulovat.

Délka keyboardů se většinou pohybuje mezi 90 až 120 cm, hloubka dosahuje až 40 cm a výška samotného přístroje bez stojanu činí 10 až 20 cm.

Počet kláves

U keyboardů se nejčastěji setkáme se 49–61 klávesami. Na rozdíl od digitálních pian je toto většinou maximální počet, kterého mohou keyboardy dosáhnout. Pokud zvažujete, jestli 49, nebo 61, myslete především na vaše hudební plány do budoucna. Větší rozsah vám umožní hrát více skladeb. Alternativu kláves potom představují digitální piana, která mohou disponovat i 88 klávesami, tedy stejně jako má klasický klavír.

Počet zvukových rejstříků

Zvukové rejstříky jsou databáze zvuků, které imitují různé hudební nástroje, sbory a zvukové efekty. Množství závisí na konkrétním modelu, většinou se pohybuje v rozmezí 100 až 600. Na tyto hodnoty se především zaměřují profesionální hráči v kapelách, kdy pomocí efektů mohou obohatit hudební zážitek.

Polyfonie

Polyfonie udává počet tónů, kolik můžete na keyboardu zahrát současně. V praxi to znamená, že když doznívá tón předchozí klávesy, můžete zároveň hrát, a ještě do toho pustit třeba zvukový efekt. I to má velký vliv na celkovou kvalitu zvuku. Čím více hlasy keyboard disponuje, tím celistvější melodie budete schopni zahrát.

Dynamika

Na trhu najdete jak keyboard s dynamickou klaviaturou, tak bez ní. U keyboardu s dynamikou úhozu je hlasitost tónu ovlivněna silou stisku klávesy jako u piana. Čím je úder silnější, tím je zvuk výraznější. Hra na keyboard s dynamickou klaviaturou je sice složitější, ale na druhou stranu je poté snazší přejít ke hře na klasický klavír. Čím více stupňů dynamiky úhozu keyboardy nabízejí, tím více se zvukem podobají skutečnému klavíru.

Dynamika úhozu se postará o přirozenou hlasitost tónu - čím silnější úder, tím výraznější zvuk

Na co se zaměřit

Funkce

  • Automatický doprovod - tato funkce vás bude doprovázet při hraní známých skladeb z předem daného repertoáru. Pravou rukou hrajete melodii a levou akordy, podle nichž keyboard doplní doprovod. Další možností je tvorba vlastních melodií, ke kterým keyboard vygeneruje doprovod. U některých modelů můžete zvolit předdefinované styly doprovodu, jako jsou latinskoamerické, indické, arabské, africké nebo asijské rytmy.

  • Funkce výuky - výukové programy, během nichž vás podsvícením navádějí ke stisku správných kláves. Na klaviatuře se tak postupně objeví celá notová struktura, díky které můžete zahrát požadovanou skladbu i bez znalosti not.

  • Displej - je důležitým ovládacím prvkem, díky němuž si snadno nastavíte vše, co potřebujete. Při výběru se zaměřte na velikost displeje i písma, na kontrast i barvu podsvícení. Každý z těchto parametrů výrazně ovlivňuje čitelnost a pohodlné ovládání. Pokud by byl displej příliš malý, nemohli byste keyboard ovládat z hracího postoje a museli se k němu ohýbat.

  • Ekvalizér - druh efektového procesoru, který je schopen v reálném čase měnit frekvenční charakteristiku tónu tak, že zesílí nebo ztlumí část jeho akustického spektra.

  • Metronom - za pomoci ťukání udává rytmus. Tempo se udává počtem úderů za minutu. Některé metronomy mohou zdůraznit začátek každého taktu, což v praxi znamená každý druhý, čtvrtý či šestý úder. Hodnoty metronomu se udávají v M. M. (Mälzelův metronom) a pohybují se od 40 do 210 úderů za minutu. Pokud by klávesy touto funkcí vybaveny nebyly, můžete pořídit metronom jako samostatnou krabičku.

  • Dual - možnost připojení dvou rejstříků neboli zvuků imitujících dva hudební nástroje k jedné klávese. Po jejím stisknutí se tak rozezní dva zvuky (nástroje) současně.

  • Transpose - pokročilá funkce, která umožňuje posunutí celé klaviatury o vybraný počet tónů výše nebo níže.

  • Split - rozdělí klaviaturu na dvě sekce, z nichž každá může fungovat samostatně a hrát tóny jiného nástroje.

  • Zvukové efekty - mohou měnit zvuk tónů podle zvolených parametrů. Umožňuje prodloužení zvuku, výšku tónu, tempo nebo prostorový zvuk.

  • USB - keyboardy lze pomocí USB konektoru propojit s počítačem, flash diskem, externím diskem i MIDI kontrolérem. Díky tomu můžete do keyboardu nahrávat nové písně, melodie i jiná data, ale také si můžete uložit vlastní nastavení zvuků a vytvořené melodie.

MIDI kontrolér je druh elektrického hudebního zařízení, které může modifikovat zvuk, ale musí se připojit k jeho zdroji, například ke keyboardu.

  • Paměť - keyboardy mají zabudovanou paměť, kam si můžete nahrát své melodie, zvuky či skladby. Kapacita paměti se u jednotlivých modelů liší. Pokud se vám bude zdát interní paměť nedostatečná, zaměřte se na modely, které mají slot na vložení paměťové karty.

  • Sluchátkový výstup - připojení sluchátek je jednou ze základních funkcí, která by neměla chybět. Díky sluchátkům můžete hrát v jakýkoliv čas a nebudete tím nikoho rušit.

  • Audio výstup - umožňuje připojení externích audio zařízení k přehrávání zvuku.

  • AUX-In - možnost připojení externích audio zařízení (mobil, tablet, iPad či MP3 přehrávač). K propojení se nejčastěji používá kabel s jackem o velikosti 3,5 mm.

Materiál

Za nejlevnější materiál při výrobě keyboardů lze považovat tvrzený plast, který bohatě vystačí pro domácí hraní. Nadstandardem jsou modely s hliníkovým pláštěm a dřevěnými detaily. Výjimečně se můžete setkat s odolným silikonem, který je určen především pro dětské klávesy a lze snadno srolovat.

Napájení

Keyboardy mohou být napájeny pomocí baterií, díky kterým je bez ohledu na přítomnost zásuvky můžete používat, kdekoli chcete. Další variantu tvoří keyboardy s adaptérem, které musíte zapojit do sítě. Na trhu najdete také kombinované modely, jež mohou být napájeny jak bateriemi, tak adaptérem ze sítě. Ty využijete především při častém přenášení a hraní na různých místech.

I klávesy mohou být na baterky

Příslušenství a výbava

U některých modelů najdete bohatou základní výbavu, u jiných budete muset vše dokupovat zvlášť, což se nepochybně promítne na výsledné ceně. Proto si promyslete, co všechno by se vám pro vaše účely mohlo hodit a kolik stojí případné dokupování dalších komponentů.

Pokud budete keyboard často přenášet, pořiďte si na něj bytelný obal, který ho ochrání před mechanickým poškozením. Na trhu najdete jak měkké tašky, tak pevné skořepinové obaly. Pokud plánujete hrát podle not, zaměřte se na modely, které mají v základním příslušenství stojánek na noty nebo aspoň nabízí možnost jeho přikoupení. Nezbytným doplňkem bude stojan na keyboard, který lze polohovat podle potřeby tak, aby se vám dobře hrálo jak ve stoje, tak v sedě. Ke stojanu vybírejte vhodnou nastavitelnou stoličku.

Praktické doplňky pro klávesy - obal, stojan a stolička

K vylepšení celkového hudebního zážitku pomůže pedál, který prodlužuje délku tónu, a tím imituje klavírní pedál. Možnost připojení pedálu si ověřte u daného modelu kláves. Přikoupit můžete také volume pedál. Ten po našlápnutí umožňuje zesílení zvuku. Důležitou součástí keyboardu jsou také reproduktory. Pokud je keyboard nemá, nebo pro vaše hraní nedostatečné, připojte k němu sluchátka nebo externí reproduktory.

Jak začít hrát na klávesy v 5 krocích

  1. Poznejte svůj nástroj - naučte se rozeznávat rozdíl mezi bílými a černými klávesami. Bílé hrají celé tóny, černé o půltónu zvýšené (#), nebo snížené (b).
  2. Naučte se noty - i když je možné hrát pouze podle sluchu, pro začátek se doporučuje alespoň elementární znalost not. Pořiďte si zpěvník pro začátečníky, na kterém u dané noty naleznete číslo. Toto číslo udává prst, kterým tón zahrajete, aby hra lehce plynula (1 palec, 2 ukazováček atd.)
  3. Zahrajte si základní stupnici - naučte se zahrát základní stupnici C-dur a její intervaly.
  4. Hrajte jednoduchou písničku - postupně ji proberte po jednotlivých částech, které nakonec spojíte v jeden celek.
  5. Zapojte obě ruce - pokračujte dále ve výuce, kdy levá ruka hraje jednoduchý doprovod ruce pravé.